"Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta."

W muzeum można kupić kubki z tyskimi mozaikami i widokiem kościoła pw. Św. Marii Magdaleny w Tychach (z archiwalnej pocztówki z ok. 1910r.) Cena: 15 zł. Ponadto do nabycia kartki świąteczne z pracami laureatów konkursu na najładniejszą kartkę świąteczną, który został zorganizowany przez Muzeum Miejskie w Tychach w 2010 roku. Cena: 1 zł.

12 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z dr Ireneuszem Botorem, wykładowcą Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, które zainauguruje noworoczny cykl spotkań w ramach Popołudnia Czwartkowego. Zapraszamy na prelekcję Szopki, betlejemki, stajenki. Cechy stylistyczne śląskich szopek domowych. Spotkanie wzbogacone zostanie pokazem zdjęć. Wstęp wolny.

Poznań jest miastem na prawach powiatu położonym na Pojezierzu Wielkopolskim.

Aglomeracja Poznania wciąż się zmienia, co wiąże się z włączaniem okolicznych miejscowości i osiedli. Jest on piątym - pod względem liczby ludności - miastem w Polsce.
Przykładem takiego osiedla w gminie Swarzędz był Zieliniec, który 1 stycznia 1951 roku został włączony do miasta. Do 1990 roku należał on do dzielnicy Nowe Miasto. Aktualnie jest Zieliniec jest jednym z 42 osiedli Poznania.

Czym charakteryzuje się ta dzielnica Poznania? Przede wszystkim jest bardzo mocno izolowana przez terne leśny. Znajduje się ona w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Swarzędzkiego, około dwa kilometry od Swarzędza, co czyni z niej miejsce bardzo atrakcyjne dla osób, które poszukują ciszy i spokoju, i chcą odpocząć od miejskiego zgiełku. Te osoby bardzo chętnie budują tu swoje domy czy szukają odpoczynku w hotelu Zieliniec.

Jeżeli chodzi o zabudowę, Zieliniec praktycznie w całości jest zabudowany przez domki jednorodzinne z ogródkami. Nie znajdziemy tutaj szczególnie rozbudowanej infrastruktury handlowej. Jeżeli chodzi o infrastrukturę sakralną, znajduje się tutaj kościół Matki Bożej Różańcowej, do którego przynależy około tysiąca parafian. Sam kościół powstał 21 lipca 1991 roku.

Co ciekawe, część Zielińca to wcięta dolina bezimiennego prawego dopływu Cybiny, znajdująca się w lesie. Dzięki bardzo dużym różnicom wysokości, jest ona punktem widokowym. Bardzo ciekawym jest fakt, iż w latach 60. XX wieku odnotowano tu występowanie motyla pelosia obtusa.

Przez Zieliniec przebiega linia kolejowa. Dostać się można tutaj również korzystając z autobusów MPK Poznań (linia 66 oraz 233) a także ZGK Swarzędz.

Nazwy ulic, jakie znajdziemy na Zielińcu, pochodzą z dwóch grup toponimicznych. Pierwszą z nich są pojęcia związane z lasem, jak np. Leśna, drugą miejscowości i obiekty geograficzne z terenu Pomorza Zachodniego i Przedpomorza, np. Arkońska.

W obiektywie

turystyka

wyprawy

urlop