"Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta."

W muzeum można kupić kubki z tyskimi mozaikami i widokiem kościoła pw. Św. Marii Magdaleny w Tychach (z archiwalnej pocztówki z ok. 1910r.) Cena: 15 zł. Ponadto do nabycia kartki świąteczne z pracami laureatów konkursu na najładniejszą kartkę świąteczną, który został zorganizowany przez Muzeum Miejskie w Tychach w 2010 roku. Cena: 1 zł.

12 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z dr Ireneuszem Botorem, wykładowcą Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, które zainauguruje noworoczny cykl spotkań w ramach Popołudnia Czwartkowego. Zapraszamy na prelekcję Szopki, betlejemki, stajenki. Cechy stylistyczne śląskich szopek domowych. Spotkanie wzbogacone zostanie pokazem zdjęć. Wstęp wolny.

Problemy gruczołu prostaty kończą się zaburzeniami funkcji seksualnych takimi jak zaburzenia erekcja ale także uciskiem na cewkę moczową.Typowe objawy potencjalnego nowotworu prostaty to możliwość pojawienia się niedużych ilości krwi w moczu, zwiększone naciskanie na pęcherz w czasie oddawania moczu, jak również częstsze wizyty w toalecie.

Prostata nazywana jest gruczołem krokowym umiejscowionym w okolicach pęcherza moczowego. Jest odpowiedzialna za produkcję hormonów niezbędnych dla układu rozrodczego człowieka. Na nieszczęście gruczoł prostaty jest nadzwyczaj podatny na ataki nowotworów. Rak prostaty jest czasami utożsamiany z przerostem prostaty albo zapaleniem prostaty. Nowotwór prostaty na wstępie nie daje jednoznacznych objawów. Daje znać o sobie w późniejszym czasie i są łudząco podobne do zapalenia pęcherza moczowego.

Pozostawiony samemu sobie rozrost prostaty może prowadzić do daleko bardziej groźniejszych schorzeń takich jak: rak gruczołu prostaty albo też rak prostaty. Dlatego istotne jest, aby profilaktycznie każdy mężczyzna po 40-ce poddawał się każdego roku badaniu przez odbyt, a więc per rectum. Umożliwia ono stosunkowo szybkie zlokalizowanie komórek rakowych, dzięki czemu można z sukcesem prowadzić leczenie raka prostaty hormonami. Terapia taka jednak jest długotrwała i nie w każdej sytuacji daje efekty zamierzone. Jeśli lekarskie rokowania nie są optymistyczne, i na nieszczęście rozpoczęły się przerzuty wtedy leczenie raka prostaty realizowane jest odmiennymi metodami takimi jak: chemioterapia, radioterapia albo też innowacyjną metodą HIFU, a więc wysokoskoncentrowanych ultradźwięków.

Od wielu lat badacze podejmują badania zmierzające do zrozumienia istoty powstawania nowotworów prostaty. Nie wiadomo do końca, co jest przyczyną zamieniania przez organizm prawidłowych komórek gruczołu prostaty na komórki nowotworowe. Przypuszcza się, iż za to odpowiedzialne są krótkie fragmenty łańcucha DNA, których mutowanie może właśnie generować rozmnażanie się komórek rakowych.

Niewielkie przerosty gruczołu prostaty można leczyć stosując leki. Zasadniczo leczenie to może mieć charakter raczej tymczasowy lecz efekty kuracji przez kilka lat są satysfakcjonujące przy niedużej ilości efektów ubocznych. W przypadku poważniejszych kłopotów wskazane jest poddać się operacji, żeby lekarz fizycznie mógł uwolnić pęcherz moczowy z nazbyt dużego ucisku rozrośniętego gruczołu.

Badania naukowe nie potwierdziły predyspozycji dziedzicznych do zapadania na raka prostaty. Ale jeżeli w rodzinie któryś mężczyzna cierpiał w przeszłości na nowotwór gruczołu krokowego albo też zdecydował się na operację prostaty zaleca się cykliczną kontrolę stanu prostaty po ukończeniu 50-go roku życia.

Powolny rozrost gruczołu prostaty z biegiem wieku dotyka bardzo wielu mężczyzn i jest normalną konsekwencją starzenia się organizmu. Symptomowi temu sprzyjają takie czynniki jak zbyt monotonne odżywianie się, brak sportu, stresogenny tryb życia. Dlatego lekarze polecają działania z zakresu profilaktyki takie jak uprawianie sportu, wizyty kontrolne u specjalistów, trekking, różnorodna dieta, itp.

Niezależne badania wykazały, że leczenie nowotworu prostaty metodą HIFU daje niezwykle dobre efekty, a odsetek wyleczeń mieści się w przedziale 83-87%.

W obiektywie

zdrowie

medycyna

leczenie