"Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta."

W muzeum można kupić kubki z tyskimi mozaikami i widokiem kościoła pw. Św. Marii Magdaleny w Tychach (z archiwalnej pocztówki z ok. 1910r.) Cena: 15 zł. Ponadto do nabycia kartki świąteczne z pracami laureatów konkursu na najładniejszą kartkę świąteczną, który został zorganizowany przez Muzeum Miejskie w Tychach w 2010 roku. Cena: 1 zł.

12 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z dr Ireneuszem Botorem, wykładowcą Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, które zainauguruje noworoczny cykl spotkań w ramach Popołudnia Czwartkowego. Zapraszamy na prelekcję Szopki, betlejemki, stajenki. Cechy stylistyczne śląskich szopek domowych. Spotkanie wzbogacone zostanie pokazem zdjęć. Wstęp wolny.

W ostatnim czasie trwa bardzo głośny spór w temacie aborcji.

Z uwagi na to środowiska prolife działają jeszcze intensywniej i możemy wyraźnie zauważyć ich akcje. 
Dla części osób działania te są dość kontrowersyjnie. Głównie z uwagi na ich formę i bardzo bezpośredni przekaz. Jednak należy pamiętać, że ma to na celu dotrzeć jak najlepiej do sumienia ludzi. Szokowanie jest tu w pełni uzasadnione i w wielu przypadkach skuteczne. Akcji stop aborcji nabrała rozpędu szczególnie po pojawieniu się większej ilości ruchów walczących o prawo wyboru. Obie strony mają argumenty, których zacięcie bronią. Jednak niezaprzeczalnie potrzebny w tej kwestii jest dialog. Przekonanie kogokolwiek do zmiany zdania wydaje się niemal niemożliwe. Z uwagi na to dla wielu jedynym wyjściem jest zawarcie kompromisu. 
Ochrona życia nienarodzonego jest możliwa. Jednak wszelkie zmiany powinny być dokładnie przedyskutowane przez różne środowiska i wprowadzane stopniowo. Należy pamiętać, że nie można narzucać nikomu swoich poglądów i przekonań. Zachodnie państwa pokazały, że o wiele lepiej sprawdza się edukacja niż zaostrzenie prawa. Istotne jest, aby jak najbardziej uświadamiać młodzież i przekazywać jej rzetelną wiedzę. Może to znacznie wpłynąć na zmniejszenie ilości nieplanowanych ciąż, a co za tym idzie również ilości dokonywanych aborcji. 
Dodatkowo niezbędna jest odpowiednia opieka psychologiczna zapewniana zarówno osobom stojącym przed podjęciem tak ciężkiej decyzji, jak również kobietom po zabiegu przerwania ciąży.

W obiektywie

ochrona życia nienarodzonego

stop aborcji

prolife