"Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta."

W muzeum można kupić kubki z tyskimi mozaikami i widokiem kościoła pw. Św. Marii Magdaleny w Tychach (z archiwalnej pocztówki z ok. 1910r.) Cena: 15 zł. Ponadto do nabycia kartki świąteczne z pracami laureatów konkursu na najładniejszą kartkę świąteczną, który został zorganizowany przez Muzeum Miejskie w Tychach w 2010 roku. Cena: 1 zł.

12 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z dr Ireneuszem Botorem, wykładowcą Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, które zainauguruje noworoczny cykl spotkań w ramach Popołudnia Czwartkowego. Zapraszamy na prelekcję Szopki, betlejemki, stajenki. Cechy stylistyczne śląskich szopek domowych. Spotkanie wzbogacone zostanie pokazem zdjęć. Wstęp wolny.

Sezon urlopowy trwa, część z nas zastanawia się, jak go wykorzystać, czy wybrać leniuchowanie nad polskim morzem czy wypad za granicę jednego z naszych sąsiadów.

Są jednak osoby, które pragną odmiany, prawdziwej wyprawy, podróży życia, którą będą długo wspominać. Nie sąsiednie województwo, nie sąsiedni kraj, ale coś znacznie dalszego, bardziej egzotycznego i nad wyraz oryginalnego. Biuro podróży Exorientelux posiada w swojej bogatej ofercie turystycznej właśnie taką propozycję. Wśród wielu opcji do wyboru, niewątpliwie kuszące są wycieczki do Wietnamu. Czy można oprzeć się takiej pokusie? Czyż nie pięknie byłoby poznać bliżej Daleki Wschód, który znamy jedynie z telewizji lub książek? Czy nie chcielibyśmy osobiście wszystko zobaczyć, dotknąć, poczuć?

Wietnam tak bardzo różni się od Polski, ale właśnie to w nim pociąga wytrawnych turystów, którzy od biernego wypoczynku przy hotelowym basenie zdecydowanie bardziej wolą zwiedzanie i poznawanie od podszewki nieznanych dotąd zakamarków kuli ziemskiej. Ta wietnamska różnorodność, koloryt, zapachy, smaki, widoki sprawiają niejednokrotnie, że ta wycieczka staje się podróżą życia. Kultura Wietnamu bez wątpienia może zauroczyć każdego przybysza z odległych rejonów Świata. Kolorowe parady odbywające się w czasie niezliczonych festiwali, w których turysta może brać udział na równi z mieszkańcami, tradycyjna muzyka, tak odległa od naszej kultury, piękne rękodzieła, które mogą zdobić nasze mieszkania przypominając o egzotycznych wakacjach, życzliwość Wietnamczyków, prostolinijność, bliskość - tym wszystkim kusi Republika Wietnamu.

A gdy wrócimy do domu, przez jakiś czas będziemy rozkoszować się wraz z przyjaciółmi produktami, cenę których zwyczajowo targowaliśmy z kupcami wietnamskimi. Tematów na wietnamskie opowieści wystarczy na wiele spotkań, a można je będzie prowadzić popijając kawę Trung Nguyen lub herbatę jaśminową, rozkoszując się przy tym smakiem cukierków imbirowych i kokosowych czy też egzotycznych owoców kupionych z pierwszej ręki.

W obiektywie