"Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta."

W muzeum można kupić kubki z tyskimi mozaikami i widokiem kościoła pw. Św. Marii Magdaleny w Tychach (z archiwalnej pocztówki z ok. 1910r.) Cena: 15 zł. Ponadto do nabycia kartki świąteczne z pracami laureatów konkursu na najładniejszą kartkę świąteczną, który został zorganizowany przez Muzeum Miejskie w Tychach w 2010 roku. Cena: 1 zł.

12 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z dr Ireneuszem Botorem, wykładowcą Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, które zainauguruje noworoczny cykl spotkań w ramach Popołudnia Czwartkowego. Zapraszamy na prelekcję Szopki, betlejemki, stajenki. Cechy stylistyczne śląskich szopek domowych. Spotkanie wzbogacone zostanie pokazem zdjęć. Wstęp wolny.

medycyna

Terapia prostaty

badaniu przez odbyt, a więc per rectum. Umożliwia ono stosunkowo szybkie zlokalizowanie komórek rakowych, dzięki czemu można z sukcesem prowadzić leczenie raka prostaty hormonami. Terapia taka jednak jest długotrwała i nie w każdej sytuacji daje efekty zamierzone. Jeśli lekarskie rokowania nie są optymistyczne, i na nieszczęście rozpoczęły się przerzuty wtedy leczenie raka prostaty realizowane jest odmiennymi metodami takimi jak: chemioterapia, radioterapia albo też innowacyjną metodą HIFU, a więc wysokoskoncentrowanych ultradźwięków. Od wielu lat badacze podejmują badania zmierzające do zrozumienia istoty powstawania nowotworów prostaty. Nie wiadomo do końca, co jest przyczyną zamieniania przez organizm prawidłowych komórek gruczołu prostaty na komórki nowotworowe. Przypuszcza się, iż za to odpowiedzialne są krótkie fragmenty łańcucha DNA, których mutowanie może właśnie generować rozmnażanie się komórek rakowych. Niewielkie przerosty gruczołu prostaty można leczyć stosując leki. Zasadniczo leczenie to może mieć charakter raczej tymczasowy lecz efekty kuracji przez kilka lat Wejdź

Terapia prostaty

Terapia prostaty Wejdź